بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فیت شو کاملا محفوظ می باشد

گینر در مکمل بدنسازی چیست؟

گینر در مکمل بدنسازی چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/12/19 0 نظر

هر وقت در مورد مکمل‌های بدنسازی صحبت می‌کنیم، نام مکمل گینر در میان محبوب‌ترین‌ها قرار می‌گیرد؛ مکملی که معمولاً به عنوان تکمیل‌کننده رژیم غذایی و برای افزایش وزن و عضله شناخته می‌شود. اگر شما هم ورزشکار باشید و تمرینات بدنسازی انجام دهید، حتماً نام این مکمل را شنیده‌اید. اگرچه افزایش وزن و چاقی یکی از مشکلات جامعه به شمار می‌رود؛ اما افراد بسیاری هستند که به صورت حرفه‌ای ورزش کرده و به دنبال افزایش وزن و حجم بافت عضلانی هستند. به همین دلیل، استفاده از مکمل‌های مختلف بدنسازی، بسیار رایج شده که مکمل گینر یکی از محبوب‌ترین آن‌ها است.

با این حال، خرید گینر بدون داشتن اطلاعات کافی، کار درستی نیست و شاید عوارضی هم در پی داشته باشد. به همین دلیل، در این مطلب می‌خواهیم در مورد مکمل گینر به طور مفصل صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 

پودر مکمل گینر چیست؟

 

گینر نوع خاصی از مکمل‌های ورزشی است که از ترکیب پروتئین‌ها و کربوهیدرات (و احتمالا مقداری چربی) تشکیل می‌شود. هدف این مکمل،‌ تأمین انرژی مورد نیاز بدن، کمک به افزایش وزن و بیشتر شدن حجم بافت عضلانی است.

 

این مکمل، کالری بالایی دارد و هدف از مصرف آن، افزایش میزان کالری دریافتی روزانه و افزایش وزن یا عضله سازی بهتر و بیشتر است.

 

این مکمل ورزشی در هر سروینگ، 500 الی 1500 کالری دارد و می‌تواند راندمان ورزشی فرد را افزایش داده، احساس خستگی فعالیت‌های بدنی را به تأخیر انداخته و در نتیجه، فرآیند ساخت بافت عضلانی جدید و حفظ عضلات قبلی، بهتر انجام می‌شود.

 

استفاده از مکمل گینر تنها برای افزایش وزن یا حجم عضلات نیست و مزایای بسیار دیگری هم دارد؛ با تأمین نیاز بدن به برخی از ترکیب‌ها مانند اسیدهای آمینه، اثرگذاری فعالیت‌های بدنی را بیشتر کند.

 

کار گینر چیست و چرا در بدنسازی اهمیت دارد؟

 

همه ما از اهمیت رعایت یک رژیم غذایی سالم در دستیابی به فرم بدنی مناسب، مطلع هستیم. با این حال، برخی افراد تمایلی به دریافت مواد غذایی ندارند یا در جذب کالری با مشکل مواجه هستند. این افراد نمی‌توانند تمامی انرژی مواد غذایی را دریافت کنند. همچنین برخی افراد که به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند، به کالری بیشتری نسبت به افراد معمولی نیاز دارند تا به مشکلاتی مانند عضله سوزی دچار نشوند. درست همینجاست که مکمل‌های افزایش حجم به میان می‌آیند! این مکمل‌ها کمک می‌کنند تا انرژی مورد نیاز خود را به صورت روزانه تأمین کنید.

 

گینر به جز کالری اضافی، پروتئین‌ها و بسیاری از آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن را نیز تأمین کند. در نتیجه تعادل میان مواد دریافتی را حفظ کرده و باعث افزایش وزن می‌شود.

 

در کل، این مکمل‌ها در هر سروینگ، 50 الی 70 گرم پروتئین و مقادیر متفاوتی کربوهیدرات دارند. با این اوصاف، برای چاقی، تأمین نیاز به پروتئین‌ها، عضله سازی بیشتر و تنظیم سوخت و ساز بدن موثر است. این دقیقاً همان کاری است که پودر گینر انجام می‌دهد!

 

مکمل گینر

 

انواع گینر کدام‌اند؟

 

به طور کلی، این مکمل به دو دسته افزایش دهنده حجم (Mass Gainer) و افزایش دهنده وزن (Weight Gainer) تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 

مکمل افزایش دهنده وزن  (Weight Gainer)

 

کربوهیدرات این مکمل‌ها که به آن‌ها گین آپ هم می‌گویند، در مقایسه با پروتئین آن بیشتر است (نسبت 3 به 1)  و به همین دلیل افزایش وزن بیشتری به همراه دارند.

 

در تولید مکمل‌های Weight Gainer، از چربی، ویتامین‌ها و مواد معدنی هم علاوه بر کربوپروتئین استفاده می‌شود. این مکمل‌های به دلیل کالری بسیار زیادی که دارند (700 الی 1000 کیلوکالری انرژی در هر سروینگ)، برای افرادی مناسب هستند که خیلی راحت وزن اضافه نمی‌کنند.

 

مکمل های افزایش دهنده حجم  (Mass Gainer)

 

در تولید مکمل های افزایش دهنده حجم  (Mass Gainer) از کربوهیدرات کمتر و پروتئین بیشتری استفاده شده و هر سروینگ آن450 الی 1000 کیلوکالری دارد.

 

ناگفته نماند که در برخی از این مکمل‌ها، نسبت کربوهیدرات و پروتئین برابر است؛ اما با توجه به استفاده از کربوهیدرات ساده و پیچیده در کنار پروتئین باکیفیت، این محصولات می‌توانند افزایش حجم عضلات را در پی داشته باشند.

 

این مکمل‌ها برای افرادی مناسب هستند که برنامه ورزشی مشخصی داشته و می‌خواهند با بهره گیری از مکمل و تمرینات ورزشی، فرم بدنی بهتری داشته باشند.

 

در ترکیبات گینر از چه موادی استفاده می‌شود؟

 

در گذشته از درصد بالایی قند و چربی برای تولید این مکمل‌ها استفاده می‌شد که وزن فرد را به سرعت بالا می‌برد؛ اما این ترکیبات اثرات منفی بسیاری داشتند. به همین دلیل تغییرات بسیاری در فرمولاسیون آن‌ها انجام شد. امروزه این مکمل‌ها از مواد مختلفی تولید می‌شوند که عبارت‌اند از:

 

 • کربوهیدرات‌های ساده و پیچیده
 • پروتئین‌ها
 • مواد معدنی
 • اسیدهای آمینه
 • ویتامین‌ها

 

پودر گینر

 

خواص گینر در بدنسازی چیست؟

 

همانطور که گفتیم برای ساخت بافت عضلانی جدید، فرد باید کالری بیشتری نسبت به شرایط عادی دریافت کند.

 

با این حال، باید بدانید که این کالری را نمی‌توان از هر راهی دریافت کرد و برای اینکه کالری اضافی به صورت مستقیم به عضله تبدیل شود، باید از منبع خوبی مانند پروتئین‌ها تأمین گردد.

 

این مکمل‌ها نیز بر اساس همین موضوع، فرموله شده‌اند. به این ترتیب، یکی از مهم‌ترین خواص گینر در بدنسازی، تأمین کالری از طریق مواد غذایی مفید است؛ مواد غذایی که باعث زیاد شدن بافت چربی نمی‌شود.

 

مزایای مکمل‌های افزایش دهنده وزن عبارت‌اند از:

 

 • برقرار کننده تعادل پروتئینی در بدن؛
 • جبران کننده کمبود یا فقر غذایی احتمالی؛
 • تأمین کننده کالری مورد نیاز روزانه و کالری اضافه به منظور افزایش وزن.

 

خواص مکمل‌های افزایش دهنده حجم به شرح زیر هستند:

 

 • افزایش دهنده سرعت عضله‌ سازی؛
 • برقرار کننده تعادل پروتئینی در بدن؛
 • افزایش دهنده سرعت ریکاوری پس از تمرینات ورزشی؛
 • بهبود دهنده کارایی ورزشکار برای انجام تمرینات ورزشی؛
 • تأمین کننده کالری مورد نیاز روزانه و کالری اضافه به منظور افزایش حجم.

 

اثرات منفی این مکمل‌ها چیست؟

 

باید بگوییم که عوارض و اثرات منفی گینر و سایر مکمل‌های ورزشی، موضوعی است که ورزشکاران بسیاری به آن توجه نمی‌کنند. با این حال، فراموش نکنید که پیش از شروع هر مکمل دارویی باید خواص مثبت و منفی آن را به خوبی بدانید.

 

اثرات منفی و عوارض مصرف مکمل گینر عبارت است از:

 

مکمل‌های افزایش دهنده وزن

 

 • افزایش سطح چربی خون؛
 • ایجاد چاقی موضعی در صورت عدم پیروی از برنامه ورزشی مناسب؛
 • احتمال بروز مشکلات روده‌ای در صورت عدم استفاده از آب کافی در طی روز؛
 • بروز نارسایی‌ها یا ناراحتی‌های گوارشی در صورت استفاده طولانی مدت از محصول.

 

مکمل‌های افزایش دهنده حجم

 

 • احتمال افزایش سطح چربی خون؛
 • احتمال بروز مشکلات روده‌ای در صورت عدم استفاده آب کافی در طی روز؛
 • احتمال بروز نارسایی‌ها یا ناراحتی‌های گوارشی در صورت استفاده طولانی مدت از محصول.

 

ناگفته نماند که در صورت استفاده صحیح از محصول هیچ یک از موارد بیان شده برای شما رخ نخواهد داد. با این حال، علاوه بر موارد نام برده، باید به فرمولاسیون و مواد اولیه محصول دقت کنید. در بسیاری از موارد ممکن است فرد نسبت به برخی مواد سازنده محصول حساسیت داشته باشد. این حساسیت ممکن است به بروز مشکلاتی مانند گرفتگی عضلات شکم یا ناراحتی‌های دستگاه گوارش منجر شود.

 

برای مثال، در صورت حساسیت به کراتین، باید پیش از استفاده از گینرها، در مورد  وجود یا عدم وجود کراتین در آن مطمئن شوید تا مشکلی برایتان پیش نیاید. همچنین در صورت حساسیت به  محصولات لبنی، استفاده از این مکمل ممکن است باعث بروز دل درد و دل پیچه شود.

 

مکمل‌های گینر در بدنسازی

 

بهترین روش استفاده از مکمل‌های Gainer به چه صورت است؟

 

اصولاً این مکمل‌ها به شکل پودری هستند. بهتر است برای استفاده از آن‌ها با توجه به شرایط خود و دوز پیشنهاد شده توسط شرکت سازنده محصول، نحوه و طریقه مصرف را مشخص کنید.

 

برای این کار می‌توانید میزان مشخص شده پودر را در آب یا شیر حل کرده و میل کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر می‌خواهید برای افزایش وزن از مکمل استفاده کنید، مصرف پودر مکمل به همراه شیر می‌تواند کالری بیشتری برای شما فراهم آورد و خیلی سریع‌تر به وزن دلخواه خود خواهید رسید.

 

میزان مصرف به عوامل بسیاری بستگی دارد. با این حال، به طور کلی برای افزایش وزن می‌توانید روزانه 1.5 الی 2.2 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود دریافت کنید. با این وجود، بهتر است میزان مصرف این مکمل را بر اساس نظر متخصص تغذیه یا مربی ورزشی خود مشخص کنید.

 

بهترین زمان استفاده از این مکمل ها چه هنگامی است؟

 

بهترین زمان استفاده از این مکمل‌ها را می‌توان به صورت زیر تعریف کرد:

 

 • در روزهای بدون تمرین (استراحت): صبح پس از بیدار شدن از خواب
 • در روزهای تمرین: در طی روز به دفعات (پیش، در حین و پس از تمرین)
 • پیش از تمرین: 30 دقیقه پیش از شروع تمرینات
 • در حین تمرین: در میان تمرینات ورزشی (تأمین آب مورد نیاز بدن، جلوگیری از افت قند خون و افزایش راندمان ورزشی)
 • پس از تمرین: 30 دقیقه پس از اتمام تمرینات (ذخیره مجدد گلیکوژن در بدن، عضله سازی بهتر و پیشگیری از ایجاد احساس خستگی ناشی از فعالیت‌های بدنی)

 

سخن پایانی

 

در این مطلب در مورد مکمل گینر صحبت کردیم. اگر قصد خرید این مکمل را دارید، حال با اطلاعات کافی می‌توانید آن را تهیه کنید. ناگفته نماند که قیمت گینر به عوامل مختلفی مانند حجم مکمل و نوع مکمل مورد نظر بستگی دارد. حواستان باشد که هنگام خرید مکمل، از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید تا محصول باکیفیت به دستتان برسد. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید،‌از شما متشکریم. به نظر شما مکمل بدنسازی می‌تواند تأثیر خوبی در افزایش وزن و حجم عضلات بدن داشته باشد؟

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات